CHIRP - en to tr translation catalogue (309 entries)

en:  1. Turn radio off.
     2. Connect cable to DATA terminal.
     3. Press and hold in [DISP] key while turning on radio
          ("CLONE" will appear on radio LCD).
     4. Press [RECEIVE] screen button
          ("-WAIT-" will appear on radio LCD).
    5. Finally, press OK button below.
tr:  1. Telsizi kapatın.
      2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
      3. Telsizi açarken [DISP] tuşunu basılı tutun
      (telsiz LCD'sinde "CLONE" görünecektir).
      4. [RECEIVE] ekran tuşuna basın
           (telsiz LCD'sinde "-WAIT-" görünecektir).
    5. Son olarak aşağıdaki OK tuşuna basın.

en: %(value)s must be between %(min)i and %(max)i
tr: %(value)s, %(min)i ile %(max)i arasında olmalıdır

en: %i Memories
tr: %i Kaydı

en: %i Memories and shift all up
tr: %i Kaydı ve hepsini yukarı kaydır

en: %i Memories and shift block up
tr: %i Kaydı ve bloğu yukarı kaydır

en: %s has not been saved. Save before closing?
tr: %s kaydedilmedi. Kapanmadan önce kaydedilsin mi?

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: 1. Ensure your firmware version is 4_10 or higher
    2. Turn radio off
    3. Connect your interface cable
    4. Turn radio on
    5. Press and release PTT 3 times while holding MONI key
    6. Supported baud rates: 57600 (default) and 19200
       (rotate dial while holding MONI to change)
    7. Click OK
tr: 1. Donanım yazılımı sürümünüzün 4_10 veya üzeri olduğundan emin olun
    2. Telsizi kapatın
    3. Arayüz kablonuzu bağlayın
    4. Telsizi açın
    5. MONI tuşunu basılı tutarken PTT'ye 3 kez basın ve bırakın
    6. Desteklenen baud hızları: 57600 (varsayılan) ve 19200
       (değiştirmek için MONI'ye basılı tutarken kadranı çevirin)
    7. TAMAM'a tıklayın

en: 1. Turn Radio off.
    2. Connect data cable.
    3. While holding "A/N LOW" button, turn radio on.
    4. <b>After clicking OK</b>, press "SET MHz" to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. "A/N LOW" tuşunu basılı tutarken telsizi açın.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için "SET MHz"e basın.

en: 1. Turn Radio off.
    2. Connect data cable.
    3. While holding "A/N LOW" button, turn radio on.
    4. Press "MW D/MR" to receive image.
    5. Make sure display says "-WAIT-" (see note below if not)
    6. Click OK to dismiss this dialog and start transfer.
    Note: if you don't see "-WAIT-" at step 5, try cycling
          power and pressing and holding red "*L" button to unlock
          radio, then start back at step 1.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. "A/N LOW" tuşunu basılı tutarken telsizi açın.
    4. İmajı almak için "MW D/MR" tuşuna basın.
    5. Ekranda "-WAIT-" yazdığından emin olun (değilse aşağıdaki nota bakın)
    6. Bu iletişim kutusunu kapatmak ve aktarımı başlatmak için TAMAM'a tıklayın.
    Not: 5. adımda "-WAIT-" öğesini görmüyorsanız, gücü kapatıp açmayı
          ve telsizin kilidini açmak için kırmızı "*L" tuşunu basılı tutmayı deneyin,
          ardından 1. adımdan başlayın.

en: 1. Turn Radio off.
    2. Connect data cable.
    3. While holding "TONE" and "REV" buttons, turn radio on.
    4. <b>After clicking OK</b>, press "TONE" to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. "TONE" ve "REV" tuşlarını basılı tutarken telsizi açın.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için "TONE" tuşuna basın.

en: 1. Turn Radio off.
    2. Connect data cable.
    3. While holding "TONE" and "REV" buttons, turn radio on.
    4. Press "REV" to receive image.
    5. Make sure display says "CLONE RX" and green led is blinking
    6. Click OK to start transfer.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. "TONE" ve "REV" tuşlarını basılı tutarken telsizi açın.
    4. İmajı almak için "REV" tuşuna basın.
    5. Ekranda "CLONE RX" yazdığından ve yeşil ledin yanıp söndüğünden emin olun.
    6. Aktarımı başlatmak için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to ACC jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. <b>After clicking OK</b> here, press the [C.S.] key to
        send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu ACC jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını basılı tutun 
         (ekranda "KLON MODU" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için
         [C.S.] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to ACC jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [A] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu ACC jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını
        basılı tutun ("ekranda KLON MODU" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için
        [A] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to ACC jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. Click OK here.
        ("Receiving" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu ACC jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını basılı tutun ("ekranda KLON MODU" görünecektir).
    4. Burada TAMAM'ı tıklayın.
         (ekranda "Alınıyor" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to ACC jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. Press the [A](RCV) key ("receiving" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu ACC jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını basılı tutun (ekranda "KLON MODU" görünecektir).
    4. [A](RCV) tuşuna basın (ekranda "alıyor" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to ACC jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. Press the [C] key ("RX" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu ACC jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını basılı tutun ("ekranda KLON MODU" görünecektir).
    4. [C] tuşuna basın (ekranda "RX" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to CAT/LINEAR jack.
    3. Press and hold in the [MODE &lt;] and [MODE &gt;] keys while
         turning the radio on ("CLONE MODE" will appear on the
         display).
    4. <b>After clicking OK</b>,
         press the [C](SEND) key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu CAT/LINEAR jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MODE &lt;] ve [MODE &gt;] tuşlarını basılı tutun (ekranda "KLON MODU" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [C](GÖNDER) tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the "left" [V/M] key while turning the
         radio on.
    4. Rotate the "right" DIAL knob to select "CLONE START".
    5. Press the [SET] key. The display will disappear
         for a moment, then the "CLONE" notation will appear.
    6. <b>After clicking OK</b>, press the "left" [V/M] key to
         send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken "sol" [V/M] tuşuna basılı tutun.
    4. "KLONLAMA BAŞLAT"ı seçmek için  DIAL düğmesini "sağa" çevirin.
    5. [SET] tuşuna basın. Ekran bir an kaybolacak, ardından "CLONE" notu görünecektir.
    6. <b>Tamam'a tıkladıktan sonra</b>, imajı  göndermek için "sol" [V/M] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the "left" [V/M] key while turning the
         radio on.
    4. Rotate the "right" DIAL knob to select "CLONE START".
    5. Press the [SET] key. The display will disappear
         for a moment, then the "CLONE" notation will appear.
    6. Press the "left" [LOW] key ("CLONE -RX-" will appear on
         the display).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken "sol" [V/M] tuşuna basılı tutun.
    4. "KLONLAMA BAŞLAT"ı seçmek için  DIAL düğmesini 
    "sağa" çevirin.
    5. [SET] tuşuna basın. Ekran bir an kaybolacak, ardından 
    "CLONE" notu görünecektir.
    6. "Sol" [LOW] tuşuna basın ("CLONE -RX-" ekranda görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the [FW] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [BAND] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [FW] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [BAND] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the [FW] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [MODE] key ("-WAIT-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [FW] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. [MODE] tuşuna basın (ekranda "CLONE WAIT" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the [MHz(PRI)] key while turning the
         radio on.
    4. Rotate the DIAL job to select "F-7 CLONE".
    5. Press and hold in the [BAND(SET)] key. The display
         will disappear for a moment, then the "CLONE" notation
         will appear.
    6. Press the [LOW(ACC)] key ("--RX--" will appear on the display).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(PRI)] tuşunu basılı tutun.
    4. "F-7 CLONE" öğesini seçmek için KADRANI çevirin.
    5. [BAND(SET)] tuşunu basılı tutun. Ekran bir an için kaybolacak, ardından "CLONE" yazısı belirecektir.
    6. [LOW(ACC)] tuşuna basın (ekranda "--RX--" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA jack.
    3. Press and hold in the [MHz(PRI)] key while turning the
     radio on.
    4. Rotate the DIAL job to select "F-7 CLONE".
    5. Press and hold in the [BAND(SET)] key. The display
     will disappear for a moment, then the "CLONE" notation
     will appear.
    6. <b>After clicking OK</b>, press the [V/M(MW)] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(PRI)] tuşunu basılı tutun.
    4. "F-7 CLONE" öğesini seçmek için KADRANI çevirin.
    5. [BAND(SET)] tuşunu basılı tutun. Ekran bir an için kaybolacak, ardından "CLONE" yazısı belirecektir.
    6. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imaj göndermek için [V/M(MW)] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Press and hold [DISP] key while turning on radio
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK here in chirp</b>,
         press the [Send] screen button.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Telsizi açarken [DISP] tuşunu basılı tutun
          ("CLONE" ekranda görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>,
         [Gönder] ekran tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Press and hold in the [F] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [BAND] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F] tuşunu basılı tutun
          ("CLONE" ekranda görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [BAND] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Press and hold in the [F] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [Dx] key ("-WAIT-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F] tuşunu basılı tutun
         (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. [Dx] tuşuna basın (ekranda "-WAIT-" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Press and hold in the [MHz(SETUP)] key while turning the radio
         on ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [REV(DW)] key
         to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(SETUP)] tuşunu basılı tutun ("ekranda CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [GERİ(DW)] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Press and hold in the [MHz(SETUP)] key while turning the radio
         on ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [MHz(SETUP)] key
         ("-WAIT-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(SETUP)] tuşunu basılı tutun ("ekranda CLONE" görünecektir).
    4. [MHz(SETUP)] tuşuna basın
          (ekranda "-WAIT-" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC Jack.
    3. Press and hold in the [MHz(SETUP)] key while turning the radio
         on ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [GM(AMS)] key
         to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC Jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(SETUP)] tuşunu basılı tutun ("ekranda CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imaj göndermek için [GM(AMS)] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC Jack.
    3. Press and hold in the [MHz(SETUP)] key while turning the radio
         on ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [MHz(SETUP)] key
         ("-WAIT-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC Jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz(SETUP)] tuşunu basılı tutun ("ekranda CLONE" görünecektir).
    4. [MHz(SETUP)] tuşuna basın
          (ekranda "-WAIT-" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/EAR jack.
    3. Press and hold in the [F/W] key while turning the radio on
        ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [VFO(DW)SC] key to receive
        the image from the radio.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/EAR jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F/W] tuşunu basılı tutun
         (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı telsizden almak için [VFO(DW)SC] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/EAR jack.
    3. Press and hold in the [F/W] key while turning the radio on
        ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [MR(SKP)SC] key ("CLONE WAIT" will appear
        on the LCD).
    5. Click OK to send image to radio.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/EAR jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F/W] tuşunu basılı tutun
         (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. [MR(SKP)SC] tuşuna basın (ekranda "CLONE WAIT" görünecektir).
    5. İmajı telsize göndermek için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold [PTT] &amp; Knob while turning the
         radio on.
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [PTT] switch to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [PTT] &amp;  tuşuna basın.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imaj göndermek
         için [PTT] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold [PTT] &amp; Knob while turning the
         radio on.
    4. Press the [MONI] switch ("WAIT" will appear on the LCD).
    5. Press OK.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [PTT] &amp;  tuşuna basın.
    4. [MONI] tuşuna basın (ekranda "WAIT" görünecektir).
    5. TAMAM'a basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [F/W] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [BAND] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F/W] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [BAND] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [F/W] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [V/M] key ("-WAIT-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [F/W] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. [V/M] tuşuna basın (ekranda "-WAIT-" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [MON-F] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [BAND] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MON-F] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [BAND] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [MON-F] key while turning the radio on
         ("CLONE" will appear on the display).
    4. Press the [V/M] key ("CLONE WAIT" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MON-F] tuşunu basılı tutun
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    4. [V/M] tuşuna basın (ekranda "CLONE WAIT" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [MONI] switch while turning the
         radio on.
    4. Rotate the DIAL job to select "F8 CLONE".
    5. Press the [F/W] key momentarily.
    6. <b>After clicking OK</b>, hold the [PTT] switch
         for one second to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [PTT] &amp;  tuşuna basın.
    3. Telsizi açarken [MONI] tuşunu basılı tutun.
    4. "F8 CLONE" öğesini seçmek için KADRANI çevirin.
    5. Bir an için [F/W] tuşuna basın.
    6. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imaj göndermek için [PTT] tuşunu bir saniye basılı tutun.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [MONI] switch while turning the
         radio on.
    4. Rotate the DIAL job to select "F8 CLONE".
    5. Press the [F/W] key momentarily.
    6. Press the [MONI] switch ("--RX--" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MONI] tuşunu basılı tutun.
    4. "F8 CLONE" öğesini seçmek için KADRANI çevirin.
    5. Bir an için [F/W] tuşuna basın.
    6. [MONI] tuşuna basın (ekranda "--RX--" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to MIC/SP jack.
    3. Press and hold in the [moni] key while turning the radio on.
    4. Select CLONE in menu, then press F. Radio restarts in clone mode.
         ("CLONE" will appear on the display).
    5. <b>After clicking OK</b>, briefly hold [PTT] key to send image.
        ("-TX-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu MIC/SP jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [moni] tuşunu basılı tutun.
    4. Menüden KLON'u seçin, ardından F'ye basın. Telsiz klon modunda yeniden başlar.
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    5. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [PTT] tuşunu kısa bir süre basılı tutun.
         (ekranda "-TX-" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic jack.
    3. Press and hold in the [LOW(A/N)] key while turning the radio on.
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [MHz(SET)] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mikrofon jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [LOW(A/N)] tuşunu basılı tutun.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [MHz(SET)] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic jack.
    3. Press and hold in the [LOW(A/N)] key while turning the radio on.
    4. Press the [D/MR(MW)] key ("--WAIT--" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mikrofon jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [LOW(A/N)] tuşunu basılı tutun.
    4. [D/MR(MW)] tuşuna basın (ekranda "--WAIT--" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic jack.
    3. Press and hold in the [MHz], [LOW], and [D/MR] keys
       while turning the radio on.
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [MHz(SET)] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mikrofon jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz], [LOW] ve [D/MR] tuşlarına basılı tutun
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [MHz(SET)] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic jack.
    3. Press and hold in the [MHz], [LOW], and [D/MR] keys
       while turning the radio on.
    4. Press the [D/MR(MW)] key ("--WAIT--" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mikrofon jakına bağlayın.
    3. Telsizi açarken [MHz], [LOW] ve [D/MR] tuşlarını basılı tutun.
    4. [D/MR(MW)] tuşuna basın (ekranda "--WAIT--" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic/spkr connector.
    3. Make sure connector is firmly connected.
    4. Turn radio on (volume may need to be set at 100%).
    5. Ensure that the radio is tuned to channel with no activity.
    6. Click OK to download image from device.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mik/hprlr konektörüne bağlayın.
    3. Konektörün sıkıca bağlandığından emin olun.
    4. Telsizi açın (ses düzeyinin %100 olarak ayarlanması gerekebilir).
    5. Telsizin etkin olmayan kanala ayarlandığından emin olun.
    6. İmajı cihazdan indirmek için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic/spkr connector.
    3. Make sure connector is firmly connected.
    4. Turn radio on (volume may need to be set at 100%).
    5. Ensure that the radio is tuned to channel with no activity.
    6. Click OK to upload image to device.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mic/spkr konektörüne bağlayın.
    3. Konektörün sıkıca bağlandığından emin olun.
    4. Telsizi açın (ses düzeyinin %100 olarak ayarlanması gerekebilir).
    5. Telsizin etkin olmayan kanala ayarlandığından emin olun.
    6. İmajı cihaza yüklemek için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic/spkr connector.
    3. Make sure connector is firmly connected.
    4. Turn radio on.
    5. Ensure that the radio is tuned to channel with no activity.
    6. Click OK to download image from device.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mik/hprlr konektörüne bağlayın.
    3. Konektörün sıkıca bağlandığından emin olun.
    4. Telsizi açın.
    5. Telsizin etkin olmayan kanala ayarlandığından emin olun.
    6. İmajı cihazdan indirmek için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect cable to mic/spkr connector.
    3. Make sure connector is firmly connected.
    4. Turn radio on.
    5. Ensure that the radio is tuned to channel with no activity.
    6. Click OK to upload image to device.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Kabloyu mic/spkr konektörüne bağlayın.
    3. Konektörün sıkıca bağlandığından emin olun.
    4. Telsizi açın.
    5. Telsizin etkin olmayan kanala ayarlandığından emin olun.
    6. İmajı cihaza yüklemek için TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect data cable.
    3. Prepare radio for clone.
    4. <b>After clicking OK</b>, press the key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. Telsizi klon için hazırlayın.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imaj göndermek için tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect data cable.
    3. Prepare radio for clone.
    4. Press the key to receive the image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Veri kablosunu bağlayın.
    3. Telsizi klon için hazırlayın.
    4. İmajı almak için tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect mic and hold [ACC] on mic while powering on.
        ("CLONE" will appear on the display)
    3. Replace mic with PC programming cable.
    4. <b>After clicking OK</b>, press the [SET] key to send image.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Mikrofonu bağlayın ve açarken mikrofondaki [ACC] tuşunu basılı tutun.
         ("CLONE" ekranda görünecektir)
    3. Mikrofonu PC programlama kablosuyla değiştirin.
    4. <b>TAMAM'ı tıkladıktan sonra</b>, imajı göndermek için [SET] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio off.
    2. Connect mic and hold [ACC] on mic while powering on.
        ("CLONE" will appear on the display)
    3. Replace mic with PC programming cable.
    4. Press the [DISP/SS] key
        ("R" will appear on the lower left of LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Mikrofonu bağlayın ve açarken mikrofondaki [ACC] tuşunu basılı tutun.
         ("CLONE" ekranda görünecektir)
    3. Mikrofonu PC programlama kablosuyla değiştirin.
    4. [DISP/SS] tuşuna basın
         (LCD'nin sol alt köşesinde "R" görünecektir).

en: 1. Turn radio off.
    2. Remove front head.
    3. Connect data cable to radio, use the same connector where
         head was connected to, <b>not the mic connector</b>.
    4. Click OK.
tr: 1. Telsizi kapatın.
    2. Ön başlığı çıkarın.
    3. Veri kablosunu telsize bağlayın, 
         <b>mikrofon konektörüne değil</b> kafanın bağlı olduğu konektörü kullanın.
    4. TAMAM'a tıklayın.

en: 1. Turn radio off.
    3. Press and hold in the [moni] key while turning the radio on.
    4. Select CLONE in menu, then press F. Radio restarts in clone mode.
         ("CLONE" will appear on the display).
    5. Press the [moni] key ("-RX-" will appear on the LCD).
tr: 1. Telsizi kapatın.
    3. Telsizi açarken [moni] tuşunu basılı tutun.
    4. Menüden KLON'u seçin, ardından F'ye basın. Telsiz klon modunda yeniden başlar.
          (ekranda "CLONE" görünecektir).
    5. [moni] tuşuna basın (ekranda "-RX-" görünecektir).

en: 1. Turn radio on.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Unclip battery.
    4. Press and hold in the [AMS] key and power key while clipping 
     in back battery the("ADMS" will appear on the display).
    5. <b>After clicking OK</b>, press the [BAND] key.
tr: 1. Radyoyu açın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Bataryayı çıkartın.
    4. Bataryayı takarken [AMS] tuşuna ve güç tuşuna basılı tutun ("ADMS" ekranda görünecektir).
    5. <b>Tamam'a tıkladıktan sonra</b>, [BAND] tuşuna basın.

en: 1. Turn radio on.
    2. Connect cable to DATA terminal.
    3. Unclip battery.
    4. Press and hold in the [AMS] key and power key while clipping 
     in back battery the("ADMS" will appear on the display).
    5. Press the [MODE] key ("-WAIT-" will appear on the LCD). OK</b>
     click <b>Then
tr: 1. Radyoyu açın.
    2. Kabloyu DATA terminaline bağlayın.
    3. Bataryayı çıkartın.
    4. Bataryayı takarken [AMS] tuşuna ve güç tuşuna basılı tutun ("ADMS" ekranda görünecektir).
    5. [MODE] tuşuna basın (LCD'de "-WAIT-" görünecektir). Sonra </b> TAMAM <b> tıklayın

en: A new CHIRP version is available. Please visit the website as soon as possible to download it!
tr: Yeni bir CHIRP sürümü mevcuttur. İndirmek için lütfen en kısa zamanda web sitesini ziyaret edin!

en: About
tr: Hakkında

en: About CHIRP
tr: CHIRP Hakkında

en: All
tr: Tümü

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All supported formats|
tr: Desteklenen tüm biçimler|

en: Amateur
tr: Amatör

en: An error has occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Applying settings
tr: Ayarlar uygulanıyor

en: Available modules
tr: Mevcut modüller

en: Bandplan
tr: Bant planı

en: Bands
tr: Bantlar

en: Banks
tr: Bankalar

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Building Radio Browser
tr: Telsiz Tarayıcısı oluşturuluyor

en: Canada
tr: Kanada

en: Channels with equivalent TX and RX %s are represented by tone mode of "%s"
tr: Eşdeğer TX ve RX %s'ye sahip kanallar, "%s" ton modu ile temsil edilir

en: Chirp Image Files
tr: Chirp İmaj Dosyaları

en: Choice Required
tr: Seçim Gerekli

en: Choose %s DTCS Code
tr: %s DTCS Kodunu Seç

en: Choose %s Tone
tr: %s Tonunu Seç

en: Choose Cross Mode
tr: Çapraz Modu Seç

en: Choose duplex
tr: Dubleks seç

en: Choose the module to load from issue %i:
tr: Sorun %i'den yüklenecek modülü seçin:

en: City
tr: Şehir

en: Click on the "Special Channels" toggle-button of the memory
    editor to see/set the EXT channels. P-VFO channels 100-109
    are considered Settings.
    Only a subset of the over 200 available radio settings
    are supported in this release.
    Ignore the beeps from the radio on upload and download.
tr: EXT kanallarını görmek/ayarlamak için kayıt düzenleyicisinin
    "Özel Kanallar" geçiş düğmesine tıklayın. P-VFO kanalları
    100-109 olarak ayarlanabilir. Bu sürümde 200'den fazla
    kullanılabilir telsiz ayarının yalnızca bir alt kümesi
    desteklenmektedir. Yükleme ve indirme sırasında
    telsizden gelen bip seslerini dikkate almayın.

en: Clone completed, checking for spurious bytes
tr: Klon tamamlandı, sahte baytlar kontrol ediliyor

en: Cloning
tr: Klonlanıyor

en: Cloning from radio
tr: Telsizden klonlama

en: Cloning to radio
tr: Telsize klonlama

en: Close
tr: Kapat

en: Close file
tr: Dosyayı kapat

en: Comment
tr: Yorum

en: Communicate with radio
tr: Telsiz ile iletişim

en: Complete
tr: Tamamla

en: Connect your interface cable to the PC Port on the
    back of the 'TX/RX' unit. NOT the Com Port on the head.
tr: Arayüz kablonuzu 'TX/RX' ünitesinin arkasındaki
    PC Bağlantı Noktasına bağlayın. Kafadaki Com Portu DEĞİL.

en: Country
tr: Ülke

en: Cross mode
tr: Çapraz mod

en: Custom...
tr: Özel...

en: DTCS
    Polarity
tr: DTCS
    Polarite

en: DV Memory
tr: DV Kaydı

en: Danger Ahead
tr: İleride Tehlike

en: Delete
tr: Sil

en: Developer Mode
tr: Geliştirici Modu

en: Developer state is now %s. CHIRP must be restarted to take effect
tr: Geliştirici durumu artık %s. Etkili olması için CHIRP yeniden başlatılmalıdır

en: Diff Raw Memories
tr: Farklı Ham Kayıtlar

en: Digital Code
tr: Dijital Kod

en: Disable reporting
tr: Raporlamayı devre dışı bırak

en: Distance
tr: Mesafe

en: Do not prompt again for %s
tr: %s için tekrar sorma

en: Double-click to change bank name
tr: Banka adını değiştirmek için çift tıklayın

en: Download
tr: İndir

en: Download from radio
tr: Telsizden indir

en: Download instructions
tr: İndirme talimatları

en: Edit details for %i memories
tr: %i kaydı için ayrıntıları düzenle

en: Edit details for memory %i
tr: %i kaydı için ayrıntıları düzenle

en: Enable Automatic Edits
tr: Otomatik Düzenlemeleri Etkinleştir

en: Enter Frequency
tr: Frekans Gir

en: Enter Offset (MHz)
tr: Ofset girin (MHz)

en: Enter TX Frequency (MHz)
tr: TX Frekansını girin (MHz)

en: Enter a new name for bank %s:
tr: Banka %s için yeni bir ad girin:

en: Enter custom port:
tr: Özel bağlantı noktasını girin:

en: Erased memory %s
tr: %s kaydı silindi

en: Error applying settings
tr: Ayarlar uygulanırken hata oluştu

en: Error communicating with radio
tr: Telsizle iletişim hatası

en: Experimental driver
tr: Deneysel sürücü

en: Export can only write CSV files
tr: Dışa aktarma yalnızca CSV dosyalarını yazabilir

en: Export to CSV
tr: CSV'ye aktar

en: Extra
tr: Ekstra

en: Failed to load radio browser
tr: Telsiz tarayıcısı yüklenemedi

en: Features
tr: Özellikler

en: File does not exist: %s
tr: Dosya mevcut değil: %s

en: Files
tr: Dosyalar

en: Filter
tr: Filtre

en: Filter results with location matching this string
tr: Bu dizeyle eşleşen konuma sahip sonuçları filtrele

en: Find
tr: Bul

en: Find Next
tr: Sonraki Bul

en: Finished radio job %s
tr: %s telsiz işleri tamamlandı

en: Follow these instructions to download the radio memory:
    1 - Connect your interface cable
    2 - Radio > Download from radio: DO NOT mess with the radio
    during download!
    3 - Disconnect your interface cable
tr: Telsiz hafızasını indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    2 - Telsiz > Telsizden İndir: İndirme sırasında telsiz ile uğraşmayın!
    3 - Arayüz kablonuzu çıkarın

en: Follow these instructions to download the radio memory:
    1 - Connect your interface cable
    2 - Radio > Download from radio: Don't adjust any settings
    on the radio head!
    3 - Disconnect your interface cable
tr: Telsiz hafızasını indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    2 - Telsiz > Telsizden İndir: Telsiz kafasında herhangi bir ayar yapmayın!
    3 - Arayüz kablonuzu çıkarın

en: Follow these instructions to download the radio memory:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio, volume @ 50%
    4 - Radio > Download from radio
tr: Telsiz hafızasını indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın, ses seviyesi @ %50
    4 - Telsiz > Telsizden İndir

en: Follow these instructions to download your config:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable to the Speaker-2 jack
    3 - Turn on your radio
    4 - Radio > Download from radio
    5 - Disconnect the interface cable! Otherwise there will be
        no right-side audio!
tr: Yapılandırmanızı indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu Speaker-2 jakına bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz > Telsizden İndir
    5 - Arayüz kablosunu çıkarın! Aksi takdirde, sağ taraf sesi olmayacaktır!

en: Follow these instructions to download your info:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the download of your radio data
tr: Bilgilerinizi indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin indirilmesini gerçekleştirin

en: Follow these instructions to download your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio (unlock it if password protected)
    4 - Click OK to start
tr: Bilgilerinizi indirmek için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın (şifre korumalıysa engelini kaldırın)
    4 - Başlatmak için TAMAM'a tıklayın.

en: Follow these instructions to read your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Click OK to start
tr: Bilgilerinizi indirmek için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Başlatmak için TAMAM'a tıklayın.

en: Follow these instructions to upload the radio memory:
    1 - Connect your interface cable
    2 - Radio > Upload to radio: DO NOT mess with the radio
    during upload!
    3 - Disconnect your interface cable
tr: Telsiz hafızasını yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    2 - Telsiz > Telsize Yükle: Yükleme sırasında telsiz ile uğraşmayın!
    3 - Arayüz kablonuzu çıkarın

en: Follow these instructions to upload the radio memory:
    1 - Connect your interface cable
    2 - Radio > Upload to radio: Don't adjust any settings
    on the radio head!
    3 - Disconnect your interface cable
tr: Telsiz hafızasını yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    2 - Telsiz > Telsize yükle: Telsiz kafasında herhangi bir ayar yapmayın!
    3 - Arayüz kablonuzu çıkarın

en: Follow these instructions to upload the radio memory:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio, volume @ 50%
    4 - Radio > Upload to radio
tr: Telsiz hafızasını yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın, ses seviyesi @ %50
    4 - Telsiz > Telsize yükle

en: Follow these instructions to upload your config:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable to the Speaker-2 jack
    3 - Turn on your radio
    4 - Radio > Upload to radio
    5 - Disconnect the interface cable, otherwise there will be
        no right-side audio!
    6 - Cycle power on the radio to exit clone mode
tr: Yapılandırmanızı yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu Speaker-2 jakına bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz > Telsize yükle
    5 - Arayüz kablosunu çıkarın, aksi takdirde sağ tarafta ses olmayacaktır!
    6 - Klon modundan çıkmak için telsizi kapatıp açın

en: Follow these instructions to upload your info:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the upload of your radio data
tr: Bilgilerinizi yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin yüklemesini gerçekleştirin

en: Follow these instructions to upload your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio (unlock it if password protected)
    4 - Click OK to start
tr: Bilgilerinizi yüklemek için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın (şifre korumalıysa engelini kaldırın)
    4 - Başlatmak için TAMAM'a tıklayın.

en: Follow these instructions to write your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Click OK to start
tr: Bilgilerinizi yazmak için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın (şifre korumalıysa engelini kaldırın)
    4 - Başlatmak için TAMAM'a tıklayın.

en: Follow this instructions to download your info:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the download of your radio data
tr: Bilgilerinizi indirmek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin indirilmesini gerçekleştirin

en: Follow this instructions to read your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the download of your radio data
tr: Telsizinizi okumak için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin indirmesini gerçekleştirin

en: Follow this instructions to upload your info:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the upload of your radio data
tr: Bilgilerinizi yüklemek için şu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin yüklemesini gerçekleştirin

en: Follow this instructions to write your radio:
    1 - Turn off your radio
    2 - Connect your interface cable
    3 - Turn on your radio
    4 - Do the upload of your radio data
tr: Telsizinizi yazmak için bu talimatları izleyin:
    1 - Telsizinizi kapatın
    2 - Arayüz kablonuzu bağlayın
    3 - Telsizinizi açın
    4 - Telsiz verilerinizin yüklemesini gerçekleştirin

en: Found empty list value for %(name)s: %(value)r
tr: %(name)s için boş liste değeri bulundu: %(value)r

en: Frequency
tr: Frekans

en: Getting settings
tr: Ayarlar alınıyor

en: Goto Memory
tr: Kayda Git

en: Goto Memory:
tr: Kayda Git:

en: Help
tr: Yardım

en: Help Me...
tr: Bana Yardım Et...

en: If set, sort results by distance from these coordinates
tr: Ayarlanırsa, sonuçları bu koordinatlardan uzaklığa göre sırala

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Index
tr: Dizin

en: Info
tr: Bilgi

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert Row Above
tr: Yukarıya Satır Ekle

en: Interact with driver
tr: Sürücü ile etkileşim

en: Invalid %(value)s (use decimal degrees)
tr: Geçersiz %(value)s (ondalık basamak kullanın)

en: Invalid ZIP code
tr: Geçersiz Posta kodu

en: Invalid edit: %s
tr: Geçersiz düzenleme: %s

en: Invalid or unsupported module file
tr: Geçersiz veya desteklenmeyen modül dosyası

en: Invalid value: %r
tr: Geçersiz değer: %r

en: Issue number:
tr: Kayıt numarası:

en: LIVE
tr: CANLI

en: Latitude
tr: Enlem

en: Length must be %i
tr: Uzunluk %i olmalıdır

en: Limit Bands
tr: Bantları Sınırla

en: Limit Modes
tr: Modları Sınırla

en: Limit results to this distance (km) from coordinates
tr: Sonuçları koordinatlardan bu mesafeye (km) sınırla

en: Load module from issue
tr: Kayıttan modül yükle

en: Loading modules can be extremely dangerous, leading to damage to your computer, radio, or both. NEVER load a module from a source you do not trust, and especially not from anywhere other than the main CHIRP website (chirp.danplanet.com). Loading a module from another source is akin to giving them direct access to your computer and everything on it! Proceed despite this risk?
tr: Modülleri yüklemek son derece tehlikeli olabilir ve bilgisayarınıza, telsizinize veya her ikisine birden zarar verebilir. ASLA güvenmediğiniz bir kaynaktan ve özellikle ana CHIRP web sitesi (chirp.danplanet.com) dışında herhangi bir yerden modül yüklemeyin. Başka bir kaynaktan bir modül yüklemek, kaynak sahiplerinin bilgisayarınıza ve üzerindeki her şeye doğrudan erişim sağlamasına olanak sağlayabilir! Bu riske rağmen devam edilsin mi?

en: Loading settings
tr: Ayarlar yükleniyor

en: Longitude
tr: Boylam

en: Memories
tr: Kayıtlar

en: Memory %i is not deletable
tr: Kayıt %i silinemez

en: Memory must be in a bank to be edited
tr: Hafızanın düzenlenebilmesi için bir bankada olması gerekir

en: Memory {num} not in bank {bank}
tr: {num} kaydı {bank} bankasında değil

en: Mode
tr: Mod

en: Modes
tr: Modlar

en: Module
tr: Modül

en: Module Loaded
tr: Modül Yüklendi

en: Module loaded successfully
tr: Modül başarıyla yüklendi

en: More than one port found: %s
tr: Birden fazla bağlantı noktası bulundu: %s

en: New version available
tr: Yeni sürüm mevcut

en: No empty rows below!
tr: Aşağıda boş satır yok!

en: No modules found
tr: Modül bulunamadı

en: No modules found in issue %i
tr: %i kadında modül bulunamadı

en: No results!
tr: Sonuç yok!

en: Number
tr: Numara

en: Offset
tr: Ofset

en: Only certain bands
tr: Sadece belirli gruplar

en: Only certain modes
tr: Yalnızca belirli modlar

en: Only memory tabs may be exported
tr: Yalnızca kayıt sekmeleri dışa aktarılabilir

en: Open
tr: Aç

en: Open Recent
tr: Son Kullanılanları Aç

en: Open Stock Config
tr: Hazır Yapılandırma Aç

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Open a module
tr: Bir modül aç

en: Open debug log
tr: Hata ayıklama günlüğünü aç

en: Optional: -122.0000
tr: İsteğe bağlı: -122.0000

en: Optional: 100
tr: İsteğe bağlı: 100

en: Optional: 45.0000
tr: İsteğe bağlı: 45.0000

en: Overwrite memories?
tr: Kayıtların üzerine yazılsın mı?

en: P-VFO channels 100-109 are considered Settings.
    Only a subset of the over 130 available radio settings
    are supported in this release.
tr: P-VFO kanalları 100-109  olarak ayarlanabilir.
    Bu sürümde 130'dan fazla kullanılabilir telsiz ayarının yalnızca bir alt kümesi desteklenmektedir.

en: Pasted memories will overwrite memories %s
tr: Yapıştırılan kayıtlar %s kayıtlarının üzerine yazılacak

en: Please be sure to quit CHIRP before installing the new version!
tr: Lütfen yeni sürümü yüklemeden önce CHIRP'den çıktığınızdan emin olun!

en: Please follow this steps carefully:
    1 - Turn on your radio
    2 - Connect the interface cable to your radio
    3 - Click the button on this window to start download
        (you may see another dialog, click ok)
    4 - Radio will beep and led will flash
    5 - You will get a 10 seconds timeout to press "MON" before
        data upload start
    6 - If all goes right radio will beep at end.
    After cloning remove the cable and power cycle your radio to
    get into normal mode.
tr: Lütfen bu adımları dikkatlice izleyin:
    1 - Telsizinizi açın
    2 - Arayüz kablosunu telsizinize bağlayın
    3 - İndirmeyi başlatmak için bu penceredeki tuşa tıklayın (başka bir iletişim kutusu görebilirsiniz, tamam'a tıklayın)
    4 - Telsiz bip sesi çıkaracak ve led yanıp sönecektir
    5 - Veri yükleme başlamadan önce "MON" tuşuna basmanız için 10 saniyelik bir zaman aşımı süresi alacaksınız.
    6 - Her şey yolunda giderse sonunda telsiz bip sesi çıkaracaktır.
    Klonladıktan sonra kabloyu çıkarın ve normal moda geçmek için telsizinizi kapatıp açın.

en: Please follow this steps carefully:
    1 - Turn on your radio
    2 - Connect the interface cable to your radio.
    3 - Click the button on this window to start download
        (Radio will beep and led will flash)
    4 - Then press the "A" button in your radio to start cloning.
        (At the end radio will beep)
tr: Lütfen bu adımları dikkatlice izleyin:
    1 - Telsizinizi açın
    2 - Arayüz kablosunu telsizinize bağlayın.
    3 - İndirmeyi başlatmak için bu penceredeki tuşa tıklayın
         (Telsiz bip sesi çıkaracak ve led yanıp sönecektir)
    4 - Ardından klonlamaya başlamak için telsizinizdeki "A" tuşuna basın.
         (Sonunda telsiz bip sesi çıkaracaktır)

en: Please note that developer mode is intended for use by developers of the CHIRP project, or under the direction of a developer. It enables behaviors and functions that can damage your computer and your radio if not used with EXTREME care. You have been warned! Proceed anyway?
tr: Lütfen geliştirici modunun CHIRP projesinin geliştiricileri tarafından veya bir geliştiricinin yönetimi altında kullanılması için tasarlandığını unutmayın. ÇOK DİKKATLİ kullanılmadığı takdirde bilgisayarınıza ve telsizinize zarar verebilecek davranış ve işlevleri mümkün kılar. Uyarıldın! Yine de devam edilsin mi?

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: Plug in your cable and then click OK
tr: Kablonuzu takın ve ardından Tamam'a tıklayın

en: Power
tr: Güç

en: Press enter to set this in memory
tr: Bu kayda almak için enter tuşuna basın

en: Print Preview
tr: Baskı Önizleme

en: Printing
tr: Baskı

en: Properties
tr: Özellikler

en: Query %s
tr: %s sorgusu

en: Query Source
tr: Kaynaktan Sorgula

en: Radio
tr: Telsiz

en: Radio did not ack block %i
tr: Telsiz %i bloğunu onaylamadı

en: Radio information
tr: Telsiz bilgisi

en: Radio sent data after the last awaited block, this happens when the selected model is a non-US but the radio is a US one. Please choose the correct model and try again.
tr: Telsiz, beklenen son bloktan sonra veri gönderdi, bu, seçilen model ABD dışındaysa gerçekleşir ama telsiz bir ABD telsizi. Lütfen doğru modeli seçin ve tekrar deneyin.

en: RadioReference Canada requires a login before you can query
tr: RadioReference Kanada, sorgulayabilmeniz için önce oturum açmanız gerekir

en: Refreshed memory %s
tr: Yenilenmiş %s kaydı

en: Reload Driver
tr: Sürücüyü Yeniden Yükle

en: Reload Driver and File
tr: Sürücüyü ve Dosyayı Yeniden Yükle

en: Rename bank
tr: Bankayı yeniden adlandır

en: Reporting enabled
tr: Raporlama etkinleştirildi

en: Reporting helps the CHIRP project know which radio models and OS platforms to spend our limited efforts on. We would really appreciate if you left it enabled. Really disable reporting?
tr: Raporlama, CHIRP projesinin sınırlı çabalarımızı hangi radyo modellerine ve işletim sistemi platformlarına harcayacağını bilmesine yardımcı olur. Etkin bırakırsanız gerçekten minnettar oluruz. Raporlama gerçekten devre dışı bırakılsın mı?

en: Restart Required
tr: Yeniden Başlatma Gerekiyor

en: Restore %i tabs
tr: %i sekmesini geri yükle

en: Retrieved settings
tr: Alınan ayarlar

en: Save
tr: Kaydet

en: Save before closing?
tr: Kapanmadan önce kaydedilsin mi?

en: Save file
tr: Dosyayı kaydet

en: Saved settings
tr: Kaydedilmiş ayarlar

en: Select Bands
tr: Bantları Seç

en: Select Modes
tr: Modları Seç

en: Select a bandplan
tr: Bir bant planı seçin

en: Service
tr: Servis

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show Raw Memory
tr: Ham Kaydı Göster

en: Show debug log location
tr: Hata ayıklama günlüğü konumunu göster

en: Some memories are incompatible with this radio
tr: Bazı kayıtlar bu telsizle uyumlu değil

en: Some memories are not deletable
tr: Bazı anılar silinemez

en: Sort %i memories
tr: %i kaydı sırala

en: Sort %i memories ascending
tr: %i kaydı artan şekilde sırala

en: Sort %i memories descending
tr: %i kaydı azalan şekilde sırala

en: Sort by column:
tr: Sütuna göre sırala:

en: Sort memories
tr: Kayıtları sırala

en: State
tr: Devlet

en: State/Province
tr: Eyalet/İl

en: Success
tr: Başarılı

en: The FT-450 radio driver loads the 'Special Channels' tab
    with the PMS scanning range memories (group 11), 60meter
    channels (group 12), the QMB (STO/RCL) memory, the HF and
    50m HOME memories and all the A and B VFO memories.
    There are VFO memories for the last frequency dialed in
    each band. The last mem-tune config is also stored.
    These Special Channels allow limited field editing.
    This driver also populates the 'Other' tab in the channel
    memory Properties window. This tab contains values for
    those channel memory settings that don't fall under the
    standard Chirp display columns.
tr: The FT-450 radio driver loads the 'Special Channels' tab
    with the PMS scanning range memories (group 11), 60meter
    channels (group 12), the QMB (STO/RCL) memory, the HF and
    50m HOME memories and all the A and B VFO memories.
    There are VFO memories for the last frequency dialed in
    each band. The last mem-tune config is also stored.
    These Special Channels allow limited field editing. This driver also populates the 'Other' tab in the channel memory Properties window. This tab contains values for those channel memory settings that don't fall under the standard Chirp display columns.

en: The X3Plus driver is currently experimental.
    There are no known issues but you should proceed with caution.
    Please save an unedited copy of your first successful
    download to a CHIRP Radio Images (*.img) file.
tr: X3Plus sürücüsü şu anda deneyseldir.
    Bilinen bir sorun yok, ancak dikkatli bir şekilde ilerlemelisiniz.
    Lütfen ilk başarılı indirmenizin düzenlenmemiş bir kopyasını
    bir CHIRP Radio Images (*.img) dosyasına kaydedin.

en: This Memory
tr: Bu kaydı

en: This driver has been tested with v3 of the ID-5100. If your radio is not fully updated please help by opening a bug report with a debug log so we can add support for the other revisions.
tr: Bu sürücü, ID-5100'ün v3'ü ile test edilmiştir. Telsiziniz tam olarak güncellenmemişse, lütfen hata ayıklama günlüğü içeren bir hata raporu açarak bize yardım edin, böylece diğer revizyonlar için destek verebilelim.

en: This is an early stage beta driver
tr: Bu erken aşama beta sürücüsüdür

en: This is an early stage beta driver - upload at your own risk
tr: Bu, erken aşamadaki bir beta sürücüsüdür - yükleme riski size aittir

en: This is experimental support for BJ-9900 which is still under development.
    Please ensure you have a good backup with OEM software.
    Also please send in bug and enhancement requests!
    You have been warned. Proceed at your own risk!
tr: Bu, halen geliştirilmekte olan BJ-9900 için deneysel destektir.
    Lütfen OEM yazılımıyla iyi bir yedeklemeniz olduğundan emin olun.
    Ayrıca lütfen hata raporu ve geliştirme istekleri gönderin!
    Uyarıldınız. Kendi sorumluluğunuzda ilerleyin!

en: This memory and shift all up
tr: Bu kaydı ve hepsini yukarı kaydır

en: This memory and shift block up
tr: Bu kaydı ve bloğu yukarı kaydır

en: This radio has a tricky way of enter into program mode,
    even the original software has a few tries to get inside.
    I will try 8 times (most of the time ~3 will doit) and this
    can take a few seconds, if don't work, try again a few times.
    If you can get into it, please check the radio and cable.
tr: Bu telsizde program moduna girmenin zor bir yolu var,
    orijinal yazılım ile bile girmek için birkaç deneme yapmak gerekir.
    8 kez deneyeceğim (çoğu zaman ~3 de işe yarar) ve bu
    birkaç saniye sürebilir, işe yaramazsa birkaç kez tekrar deneyin.
    İşe yaramazsa, lütfen telsizi ve kabloyu kontrol edin.

en: This will load a module from a website issue
tr: Bu, bir web sitesi kaydından bir modül yükleyecektir

en: Tone
tr: Ton

en: Tone Mode
tr: Ton Modu

en: Tone Squelch
tr: Ton Susturucu

en: Tuning Step
tr: Ayarlama Adımı

en: USB Port Finder
tr: USB Portu Bulucu

en: Unable to determine port for your cable. Check your drivers and connections.
tr: Kablonuz için bağlantı noktası belirlenemiyor. Sürücülerinizi ve bağlantılarınızı kontrol edin.

en: Unable to edit memory before radio is loaded
tr: Radyo yüklenmeden önce kayıt düzenlenemiyor

en: Unable to find stock config %r
tr: %r stok yapılandırması bulunamadı

en: Unable to open the clipboard
tr: Pano açılamıyor

en: Unable to read last block. This often happens when the selected model is US but the radio is a non-US one (or widebanded). Please choose the correct model and try again.
tr: Son blok okunamıyor. Bu genellikle seçilen model ABD olduğunda olur ama telsiz ABD dışı bir telsizdir (veya geniş bantlıdır). Lütfen doğru modeli seçin ve tekrar deneyin.

en: Unable to reveal %s on this system
tr: %s bu sistemde gösterilemiyor

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unplug your cable (if needed) and then click OK
tr: (gerekirse) Kablonuzu çıkarın ve ardından Tamam'ı tıklayın

en: Upload instructions
tr: Yükleme talimatları

en: Upload to radio
tr: Telsize yükle

en: Uploaded memory %s
tr: Yüklenen kayıt %s

en: Use fixed-width font
tr: Sabit genişlikte yazı tipi kullan

en: Use larger font
tr: Daha büyük yazı tipi kullan

en: Value does not fit in %i bits
tr: Değer %i bit'e sığmıyor

en: Value must be at least %.4f
tr: Değer en az %.4f olmalıdır

en: Value must be at most %.4f
tr: Değer en fazla %.4f olmalıdır

en: Value must be exactly %i decimal digits
tr: Değer tam olarak %i ondalık basamak olmalıdır

en: Value must be zero or greater
tr: Değer sıfır veya daha büyük olmalıdır

en: Vendor
tr: Tedarikçi

en: View
tr: Göster

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning: %s
tr: Uyarı: %s

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Your cable appears to be on port:
tr: Kablonuz bağlantı noktasında görünüyor:

en: bits
tr: bitler

en: bytes each
tr: her biri bayt

en: disabled
tr: devre dışı bırakıldı

en: enabled
tr: etkinleştirildi

en: {bank} is full
tr: {bank} dolu
